Eid av Den norske veterinærforening

E-resept for dyr

Bygget av bransjen og klar for pilot i sommer.

Løsningen alle har bedt om

I 2023 stilte nærmere 2 000 veterinærer seg bak et felles opprop om en samordnet digital løsning. Siden den gang har DyreID med sine samarbeidspartnere jobbet for å komme dit vi er i dag: vi er nå klare for å sette første del av løsningen i pilot.

DyreIDs digitale resept går i pilot i sommer, med full utrulling til høsten. Løsningen er utviklet sammen med Veterinærforeningen, Apotekforeningen, Difa og Animalia — og er den eneste e-reseptløsningen for dyr som er forankret i avtaler med alle ledd i verdikjeden.

Slik fungerer det

Resepten lages der veterinæren allerede jobber, valideres mot nasjonale registre, og sendes digitalt til apotek. Hele prosessen tar under 60 sekunder.

1

Forskrives i journalsystemet

Veterinæren bruker journalsystemet hun allerede jobber i. Pasientdata, eier, vekt og art hentes automatisk.

2

Valideres mot nasjonale registre

FEST, HPR, Volven, Felleskatalogen og DyreIDs eierdatabase. Feil fanges opp før resepten sendes.

3

Sendes digitalt til apotek

Sporbart, kryptert, dokumentert. Slutt på papir- og telefonresepter.

4

Hentes hvor som helst

Eieren får tilgang via SMS og kan hente på valgfritt apotek i hele Norge.

"
E-resept for dyr er nesten like komplekst som for mennesker. Det er stort at DyreID - som er veterinærenes eget selskap - nå har en samlet bransjeløsning på plass. Veterinærene vil spare mye tid, vi får endelig riktig datagrunnlag, og dyreeiere får en enklere vei til apoteket.
Kamilla Tragethon
Fagsjef, DyreID

Ikke bare en digital resept

Den nye løsningen er et helt økosystem innen veterinærmedisin, der alt henger sammen - fra forskrivning til rapportering.

Full integrasjon med journalsystemet

Resepten lages direkte i journalen, uten behov for ny innlogging.

Automatisk validering

Mot Felleskatalogen, DMPs medisinregister (FEST) og ditt helsepersonellnummer. Dosering, kontraindikasjoner og varenummer sjekkes i sanntid.

Sikker pålogging

Du bruker samme innlogging som nå, SSO-systemet (Single Sign On) til Animalia autentiserer deg som veterinær. Godkjent av Difa.

Sikrere telefonresepter

Veterinæren kan enkelt opprette digitale resepter i journalsystemet, også når de er på farten. Dette reduserer behovet for telefonresepter, gir sikrere legemiddelhåndtering og inkluderer automatisk gebyrhåndtering.

Automatisk rapportering

Løsningen er integrert mot VetReg-systemet, slik at medisinrapportering til Mattilsynet/myndighetene sikres.

Klar fra dag én

Digital resept gir tryggere, enklere og raskere foreskrivning fra start. Både veterinær, dyreeier og apotek sparer tid. Opplæring vil bli gitt.

To versjoner. Én sammenhengende løsning.

Første versjon går nå i pilot og rulles ut suksessivt i løpet av høsten. Versjon to bygger videre på samme infrastruktur. Klinikker som tar i bruk løsningen i sommer, går sømløst over til full e-resept når versjon to er på plass.

KLAR NÅ

Versjon 1: Digital resept

Resepter signeres digitalt i journalsystemet og sendes kryptert til forhåndsvalgt apotek. Eier mottar tilgangskode på SMS.

Sporbart, dokumentert og sikkert - et betydelig fremskritt fra dagens praksis med telefon, e-post og papir. Dette er løsningen som går i pilot i sommer.

NESTE TRINN

Versjon 2: Fullverdig e-resept via Eik

Sømløs overgang fra versjon 1. Resepter overføres digitalt direkte til Eik-systemet ( apotekenes felles bransjeløsning for mottak av resepter). Apotek kan gjøre oppslag, håndtere reiterasjon og sende utleveringsbekreftelse til veterinær og dyreeier.

Denne fullverdige løsningen tilsvarer human e-resept i funksjonalitet.

Sømløs overgang mellom versjonene

Begge versjonene er bygget på samme infrastruktur. Klinikker som tar i bruk Versjon 1 går over til Versjon 2 når denne er klar. Det er ikke behov for videre opplæring, siden de to versjonene på veterinærens side i praksis er helt like.

Aktører fra hele bransjen

Det ligger en stor felles innsats bak produktet som nå ligger klart for veterinærene. Veterinærforeningen, Apotekforeningen, Animalia og Difa har vært DyreIDs samarbeidspartnere gjennom både utredning og utvikling. Les mer om våre samarbeidspartnere her.

VETERINÆRKJEDENE

Alle de ledende veterinærkjedene i Norge har vært involvert i hele prosessen — fra spesifisering til utforming og pilot.

Tidslinje

Løsninger med høy kompleksitet og integrasjon mot mange systemer tar tid å utvikle. Tre år med samarbeid, utredning av spesifikasjoner og utforming av avtaler har gitt et godt resultat som er grundig forankret i hele bransjen.

2023

Opprop fra bransjen Opprop

Nærmere 2 000 veterinærer og 200 dyrepleiere stiller seg bak et felles opprop om digital resept for dyr.

2024

Spesifikasjonsprosjekt Spekk

Samarbeidspartnerne starter fellesprosjekt. Konseptet aksepteres av LMD, Mattilsynet, DMP og HOD.

2025

Avtaler signeres Avtaler

Utviklingsavtale mellom DyreID og Difa. Kjedene formaliserer sine intensjonsavtaler.

SOMMER 2026

Pilot starter Pilot

Versjon 1 i pilot hos utvalgte klinikker. Resepter nå sendes digitalt.

HØST 2026

Utrulling Versjon 1 V1

Bred tilgjengeliggjøring og opplæring for klinikker over hele landet.

VIDERE

Versjon 2 V2

Fullverdig e-reseptløsning tilgjengelig via Eik (apotekets fagsystem). Sømløs overgang fra Versjon 1.

David Persson
"
Veterinærforeningen har i lang tid jobbet for en forenkling og digitalisering av reseptskrivingen som vi vet mange av våre medlemmer bruker mye tid på i hverdagen. Vi er svært glade for at dette nå kommer på plass.
David Persson
President, Den norske veterinærforening

Visste du at

Veterinær reseptforskrivning er nesten like komplekst som humanmedisin — og volumet er større enn de fleste tror.

1,2 mill
resepter for dyr utstedes i Norge hvert år
2–5 min
tar det i dag å skrive en papirresept hos veterinæren
2–5 min
tar håndtering av papirresept i apotek — mot sekunder med e-resept
SAMLET
Rundt 80 årsverk spart i året
i norsk veterinærsektor og apotek

Kilder: Konsilitos beregninger for Apotekforeningen og DyreID, basert på presentasjoner for myndighetene og bransjeestimater.

Nyheter

Oppdateringer fra arbeidet med e-resept

Møte hos HOD
DyreID og Difa har signert utviklingsavtalen som binder sammen veterinærsiden og apoteksiden i én digital reseptløsning. Klar for pilot sommeren 2026.
DyreID og Animalia samarbeider om utvikling og drift av Dyrereseptformidleren DRF
DyreID eier Dyrereseptformidleren — men plattformen utvikles og forvaltes sammen med Animalia. Slik er rollene fordelt i e-reseptarbeidet bak DRF.
DyreID presenterte Kjæledyrrapporten 2025 på frokostmøte hos Veterinærforeningen — om hvordan ID, helsedata og e-resept henger sammen som dyrevelferd i praksis.

Spørsmål og svar

De vanligste spørsmålene fra klinikker, apotek og bransjen for øvrig.

Når kan klinikken min ta i bruk e-resept?

Pilot starter sommeren 2026 hos utvalgte klinikker. Det betyr at noen klinikker tester løsningen med reelle resepter, mens vi finjusterer basert på det vi lærer.

Etter pilot rulles Versjon 1 ut bredt i løpet av høsten 2026, slik at alle klinikker som ønsker det kan ta den i bruk. Versjon 2 — fullverdig e-resept via Eik — kommer suksessivt etter dette, uten ny opplæring for klinikkene.

Er det lett å bruke?

Ja. Reseptløsningen er designet for best mulig brukeropplevelse, og vi har lagt mye arbeid i å gjøre alt så enkelt som mulig.

Gjennom hele utviklingsløpet har vi løpende testet løsningen med representanter for hele bransjen — veterinærer, dyrepleiere og apotekansatte — og foretatt justeringer i tråd med tilbakemeldingene. Målet er at en resept skrives og sendes på under et minutt når journalsystemet er integrert.

Hva skjer hvis vi bruker en løsning for kryptert e-post?

Dagens delvis brukte praksis med kryptert e-post mellom veterinær og apotek er en midlertidig løsning, etablert etter avtale mellom Veterinærforeningen og Apotekforeningen. Den fungerer, men er tungvint og lite skalerbar.

Vår nye løsning gjør kryptert e-post både overflødig og kompliserende — alt går gjennom én sikker, strukturert kanal. Direktoratet for medisinske produkter (DMP) har også gitt apotek avvik for dagens reseptpraksis, så behovet for en helhetlig løsning er reelt.

Fungerer det med journalsystemet vårt?

Ja. Både Versjon 1 og Versjon 2 er designet for full integrasjon med journalsystemene. Vi jobber tett med journalsystemleverandørene gjennom hele utviklingsløpet for å sikre at integrasjonen er på plass når løsningen lanseres.

Resepten skrives der du allerede jobber — fullintegrert.

Hvordan ivaretas personvern og datasikkerhet?

Sikkerhet og personvern har vært førende prinsipper gjennom hele utviklingen. All data sendes kryptert mellom systemene — aldri i klartekst. Kommunikasjonen mellom DyreIDs reseptformidler og apotekenes Eik foregår over sikre, autentiserte kanaler, slik at bare verifiserte parter kan utveksle data.

Veterinærer identifiseres mot HPR-registeret (Helsepersonellregisteret) — samme register som brukes på humansiden. Apoteker autentiseres med eget virksomhetssertifikat. Alle oppslag og handlinger logges, slik at det alltid er sporbart hvem som har hentet hvilken resept.

Løsningen er bygget i tråd med GDPR fra grunnen av, og det inngås databehandleravtaler mellom alle involverte parter. Personopplysningene som behandles er begrenset til det som er strengt nødvendig for at apoteket skal kunne ekspedere resepten korrekt — fødselsnummer brukes ikke for vanlige veterinærresepter.

Hvordan melder vi oss på pilot?

Pilot starter sommeren 2026, og antall deltakerklinikker er begrenset. Vi setter sammen pilotgruppen for å få ulike klinikktyper og god geografisk spredning.

Ønsker dere å være med? Bruk skjemaet lenger ned på siden, så tar vi kontakt for en uforpliktende samtale.

Bli med i pilot

Pilot starter sommeren 2026. Antall deltakerklinikker er begrenset — meld interesse, så tar vi kontakt for en uforpliktende samtale.

Meld interesse i pilot

Ikke glem din DyreID-rabattkode

Rabatten gjelder individuell forsikring til katt som er chipmerket og registrert i DyreID. Kan kombineres med andre rabatter. Rabattkode “DYREID” må oppgis.

Kopier kode